Медицинско право и здравеопазване Брой 04 от 2024 г.

Уважаеми читатели,

С удоволствие Ви представяме последния брой на списание „Медицинско право и здравеопазване“ за тази година. С още по-голяма радост съобщаваме, че списанието вече е регистри­рано в платформата CEEOL (Central and Eastern European Online Library) – водеща система за представяне на академични спи­сания и книги в областта на хуманитарните и социалните науки от и за Централна и Източна Европа. Всички броеве за 2024 г. са достъпни на следния адрес: https://www. ceeol. com/search/ journal-detail?id=4329.

Гост на броя е изтъкнатият специалист в областта на ортопедията и травматологията проф. Асен Балтов – в интервюто проф. Балтов акцентира върху сезонните тенденции при травмите, привлекателността на ортопедията за младите лекари и зна­чението на дигитализацията в медицината. Той обръща вни­мание на предизвикателствата пред новото поколение медици и необходимостта от по-добро практическо обучение в меди­цинското образование. Специален фокус се поставя върху про­блемите в управлението на държавните лечебни заведения, включително финансовите трудности и регулациите, свързани със Закона за публичните предприятия.

В статията „Здравноосигурителният контрол по чл. 72, ал. 2 ЗЗО като правоотношение“, доц. д-р Нина Чилова разглежда правната същност и процедурните особености на здравноо­сигурителния контрол, регламентиран в Закона за здравното осигуряване. Авторът акцентира върху двата ключови аспекта на правоотношенията – установителни и въздействащи, като се изследват техните правни характеристики, етапи на развитие и функционална взаимозависимост. Подчертава се значението на здравноосигурителния контрол за гарантиране на законосъобразността и ефективното прилагане на материалните правни норми в системата на здравеопазването.

В следващата статия, „Дигитализация на фармацевтичния сек­тор“, авторът Шенай Хасанова изследва интеграцията на нови­те технологии във фармацевтичния сектор в България и отраже­нието ѝ върху управлението на аптеките и достъпа до здравни услуги. Разгледани са положителните ефекти от дигитализация­та, като автоматизация на процесите, повишена ефективност и подобрен достъп до медикаменти, включително чрез онлайн аптеки и иновации като мобилни приложения, облачни тех­нологии и дронове за доставки. Статията предлага анализ на съвременните глобални и национални тенденции, поставяйки акцент върху значението на дигитализацията за общественото здраве и устойчивото развитие на сектора.

В рубриката „Юриспруденция“ представяме на Вашето внима­ние решението на Съда на европейския съюз по дело C-360/11, относно неизпълнението от страна на Кралство Испания на за­дълженията си съгласно Директива 2006/112/ЕО относно обща­та система на данъка върху добавената стойност (ДДС). Съдът постановява, че Испания неправомерно е прилагала намалени ставки на ДДС за лекарствени вещества, медицински изделия, уреди и оборудване, които не са предназначени за изключител­но персонално използване от инвалиди, както и за изделия за ветеринарна употреба.

Здравно-информационният юридически справочник, изгот­вен от Лилия Монова-Асенова и д-р Веска Гергова от ЮДМПЗ, обхваща ключови нормативни промени и решения в здравео­пазването през последните месеци, представени са и иници­ативите за оптимизиране на здравните услуги, като достъп до медицинска помощ, борба с недостига на лекарства и мерки за подобряване на медицинското образование и управлението на публични предприятия в сектора.

Благодарим Ви за доверието и подкрепата през изминалата година. Пожелаваме Ви здраве, успехи и щастливи празници. Очакваме с нетърпение да споделим с Вас нови интересни теми и разработки и през следващата година.

С уважение,
От редакционната колегия:
Проф.д-р Дарина Зиновиева
Проф.д-р Огнян Герджиков
Проф.д-р Иван Тодоров
Проф.д.н. Живко Драганов
Проф. д-р Параскева Саменова, дмн

Share this post