Уважаеми читатели,
С радост представяме новия брой на нашето списание, в кой-то ще Ви запознаем с новостите в здравната система, както и с правните аспекти на управлението на здравните услуги.
Гост на броя е д-р Людмила Емилова, спе циа лист с дългого-дишен опит в областта на вътрешните болести, кардиологията и ревматологията. В интервюто тя представя своя подход към безлекарственото лечение чрез плодолечение. Д-р Емилова ак-центира върху успешното приложение на неконвенционални методи за лечение на социално значими заболявания като зат-лъстяване, хипертония и диабет тип 2 – заболявания, често при-чинени от неправилно хранене и начин на живот. Тя подчертава значението на профилактиката и необходимостта от по-добро интегриране на природосъобразните методи в здравната си-стема. Интервюто обхваща и ролята на комплексния подход в лечението, който съчетава природни терапии с медицински контрол и изследвания. Освен това се разглеждат правните и етични аспекти, свързани с прилагането на нетрадиционни ме-дицински методи.
Статията на доц. д-р Нина Чилова разглежда здравноосигури-телния контрол като специфична форма на адми нис тра тив но, едностранно и безспорно производство, чиято основна цел е да следи за законосъобразното разходване на публични средства от НЗОК, при предоставяне на медицински услуги. Анализира се сложния фактически състав на производството, включващ множество процедурни действия, които завършват с издаване на адми нис тра тив ни актове. Авторът подчертава, че въпреки юридическия характер на производството, то включва и нею-ридически дейности, като проверки на медицинската дейност и разходите.
В следващата статия се разглежда ускореното развитие на теле-медицината като ключова иновация в здравеопазването. Тази технология позволява предоставянето на медицинска помощ от разстояние чрез телекомуникационни и информационни техно-логии. Авторът, доц. д-р Александра Вълчева, поставя акцент върху ползите от телемедицината, като например подобрения достъп до медицински услуги за отдалечени райони и уязвими групи, както и повишаването на ефективността на здравната система. Разгледани са и предизвикателствата, свързани със защитата на личните данни, безопасността на па циен ти те и не-обходимостта от правна регламентация, за да се гарантират ос-новните здравни права.
В секцията „Юриспруденция“ Ви представяме делото C-512/08 Комисия срещу Франция (2010), в което Съдът на ЕС постано-вява, че изис кването на Франция за предварително одобрение за възстановяване на разходите, за трансгранични здравни ус-луги, ограничава свободата на движение на услуги в ЕС. Въпре-ки това съдът признава, че такова изис кване може да бъде оправдано, ако е необходимо за запазване на финансовата стабилност на националната здравна система и за гаранти-ране на качеството на услугите. Това решение подчертава не-обходимостта контролът на националните органи да е в съот-ветствие с принципите на ЕС, като при необходимост могат да бъдат прилагани конкретни защитни механизми.
Накрая, Здравно-информационният юридически справочник, за периода март-юни 2024 г., предоставя изчерпателна инфор-мация за актуалните нормативни промени, свързани с българ-ската здравна система. Селектирани са обнародваните измене-ния в нормативната уредба, както и новини за международни сътрудничества и програми в областта на общественото здраве.
Представените в броя материали целят не само да информират, но и да вдъхновят нови дискусии и решения в тази критична област. Надяваме се, че темите, които разглеждаме, ще пре-доставят ценна информация и полезни насоки в работата на всички, които се интересуват от новите тенденции и предиз-викателства в здравеопазването и правото.
С пожелания за здраве и успехи,
От редакционната колегия:
Проф.д-р Дарина Зиновиева
Проф.д-р Огнян Герджиков
Проф.д-р Иван Тодоров
Проф.д.н. Живко Драганов
Проф. д-р Параскева Саменова, дмн